Coaches Awards

Presidents Award

  • 2021 Brian Past
  • 2020 Rollie Clements
  • 2019 Frank Dixon, Chris Mikrut, Jeremy Wolfe
  • 2018 Rob Jordan
  • 2017 Phil Schmidt
  • 2016 Ken Harkenrider
  • 2015 Jerry Little
  • 2014 Paul Schroeder
  • 2013 Greg Mauch
  • 2011 Brian Past, David Tanner, Rollie Clements
  • 2010 Greg Davidson
  • 2006 Dan Kapsalis
  • 2005 Jerry Little
  • 2004 Paul Schroeder

 

Above and Beyond Award

  • 2021 Bashir Birany
  • 2020 Jerry Little
  • 2019 Ricardo Reynoso
  • 2018 Ken Mather
  • 2017 Jereme Rainwater
  • 2016 Jonathan McClure
  • 2015 Angie Lensing
  • 2014 Carlos Zavaleta
  • 2013 Dan McLaughlin

 

Boys Coaches of the Year

Year

Name

School

1985    

Pete Kapsalis

Carmel

1986

Pete Kapsalis

Carmel

 

Bill Vieth

Evansville Memorial

1987

Jim Tallman

South Bend Adams

 

Pete Kapsalis

Carmel

1988

Bill Vieth

Evansville Memorial

1989

Pete Kapsalis

Carmel

1990

David Green

Columbus North

1991

Pete Kapsalis

Carmel

1992

Bill Vieth

Evansville Memorial

1993

Jerry Little

North Central

1994

Jerry Little

North Central

1995

Jerry Little

North Central

1996

Jerry Little

North Central

1997

Greg Mauch

Canterbury

1998

Greg Mauch

Canterbury

1999

Tony Bauman

Penn

2000

Doug Diedrich

Castle

2001

Greg Mauch

Canterbury

2002

Greg Mauch

Canterbury

2003

LeRoy Krempec

South Bend St. Joseph

2004

BJ Black

East Central

2005

Dan Kapsalis

Carmel

2006

Dan Kapsalis

Carmel

2007

Bill Vieth

Evansville Memorial

2008

Bill Vieth

Evansville Memorial

2009

Jereme Rainwater

Lake Central

 2010

Jereme Rainwater

Lake Central

 2011

Greg Mauch

Canterbury

 2012

Andy Glover

Columbus North

 2013

Mike Bazin

Crown Point

2014

Viratham Mounsithiraj

Goshen

2015

Jameson McLaughlin

Center Grove

2016

Bill Vieth

Evansville Memorial

2017

Bryan Clouse

West Lafayette Harrison

2018

Greg Mauch

Canterbury

2019

Rob Jordan

Zionsville

2020

Lucas Sabedra

Chesterton

2021

Ken Dallaske

Noblesville

 

Girls Coaches of the Year

Year

Name

School

                               

1986    

Tom VanMeter

South Bend St. Joseph

 

1987

Ed Kelly

South Bend Adams

 

 

Earl Schopp

Carmel

 

1988

Earl Schopp

Carmel

 

1989

Ed Kelly

South Bend Adams

 

1990

Earl Schopp

Carmel

 

1991

Johan Kuitse

South Bend St. Joseph

 

1992

Joe Lattner

Evansville Memorial

 

1993

Frank Dixon

Carmel

 

1994

Shelle Gonzalez

Cathedral

 

1995

Frank Dixon

Carmel

 

1996

Joe Lattner

Evansville Memorial

 

1997

Frank Dixon

Carmel

 

1998

Greg Davidson

Zionsville

 

1999

Johan Kuitse

South Bend St. Joseph

 

2000

Frank Dixon

Carmel

 

2001

Frank Dixon

Carmel

 

2002

Frank Dixon

Carmel

 

2003

Johan Kuitse

South Bend St. Joseph

 

2004

Michael Brady

Noblesville

 

2005

Damon Brown

Evansville Central

 

2006

Jason Wisniewski

Bishop Dwenger

 

2007

Todd Sheely

Center Grove

 

2008

Angie Lensing

Evansville Memorial

 

2009

Mark Behringer

Cathedral

 

2010

Johan Kuitse

South Bend St. Joseph

 

2011

Frank Dixon

Carmel

 

2012

Angie Lensing

Evansville Memorial

 

2013

Eric Nance

Avon

 

2014

Jennie Crandal

Canterbury

2015

Angela Berry-White

Brebeuf Jesuit

2016

Jeff Hart

Penn

2017

Jeff Hart

Penn

2018

Frank Dixon

Carmel

2019

Mike Brady

Noblesville

2020

Mike Brady

Noblesville

2021

Rick Link

Homestead